Jégkorong vb: győzelem a nyitányon!

2017. 04. 23. 10:49

A házigazda ukránok elleni 5-3-as győzelemmel kezdte szereplését a magyar jégkorong-válogatott a kijevi divízió I/A-s világbajnokságon szombaton.

Rich Chernomaz szövetségi kapitány csapata 0-1-et követően fordított, ám utána sok hibával játszott, és ezt kihasználták az ukránok, akik 3-2-re visszavették a vezetést. A záró harmadban Sarauer Andrew és a vb előtt honosított Dansereau Keegan volt eredményes, a végén pedig Hári János üres kapuba emelt, így sikerült begyűjteni a három pontot.

A magyarok legközelebb hétfőn este lépnek jégre, akkor az osztrákok ellen.

A vb-t Vitalij Klicsko kijevi főpolgármester, korábbi nehézsúlyú világbajnok profi ökölvívó nyitotta meg. A hangulatról a majdnem 700 magyar szurkoló gondoskodott a 6000 nézőt, vagyis majdnem telt házat vonzó helyszínen.

Az első két sorcsere után ébredtek fel a magyarok, ám egy kettős emberelőnyt nem sikerült gólra váltani. Egyszer a gólvonalon mentettek a hazaiak, majd kisvártatva ők is létszámfölénybe kerültek, de nem volt számottevő gólhelyzet. A 10. percben egy ellentámadás végén a magyar kapuvason csattant a korong, míg a túloldalon Sagert Kalvin hagyott ki komoly lehetőséget. Újabb kimaradt emberelőny után vezetést szerzett az ukrán csapat: Szerhij Kuzmik kerülte meg Rajna Miklós kapuját, és fonákkal a hálóba emelt. Kevesebb, mint egy perc múlva jött a válasz, Bartalis István látványos mozdulattal, a botot a lába között tartva talált be éles szögből.

A második harmad 20. másodpercében Szirányi Bence lövése kipattant Eduard Zaharcsenkóról, és a kapu elé berobbanó Vas János gól lőtt. Galló Vilmos kiállítása alatt Rajna a gólvonalon hárított, ám amikor Magosi Bálintot is kiküldték, már nem volt szerencséje: Nikita Bucenko erős lövése átcsorgott rajta. Közvetlenül a szünet előtt nem sikerült felszabadítani, ezt megint Bucenko használta ki.

Óriási gólhelyzettel nyitották a záró harmadot a hazaiak, Sagert veszítette el a korongot a kapu előtt, ám Rajna kijavította a társ hibáját. Megpróbált egyre nagyobb iramot diktálni a Chernomaz-csapat, az ukránok azonban ellentámadásokból is tudtak veszélyt teremteni. A harmad derekán szép passzjáték végén Sarauer Andrew egyenlített. A nyomás ezt követően is megmaradt, és két perc múlva az ő átadásából talált be közelről a vb előtt honosított Dansereau Keegan. A hajrában az utolsó tartalékait mozgósította a vendéglátó, de emberhátrányba került, és hét másodperccel a lefújás előtt Hári János az üres kapuba emelt.

A hatos csoportból az első két helyezett feljut a 16-os elitbe, és jövőre a dániai vb-n szerepel, míg az utolsó kiesik a divízió I/B-be.

Chernomaz - akinek ukrán ősei vannak - a találkozó utáni sajtótájékoztatón elmondta: mindig nehéz győzni a nyitómérkőzésen, és most is 10-20 percig idegesek voltak.

"Ekkor még nehezen járattuk a korongot, majd amikor 2-1-re fordítottunk, három kiállítást szedtünk össze a támadóharmadban. Ezzel esélyt adtunk az ellenfélnek, és élt is vele. Tovább kellett harcolnunk" - értékelt a kapitány. Hozzátette: a záróharmadban visszatértek az eredeti játéktervükhöz, nyomást gyakoroltak a hazaiakra, hibázásra kényszerítették őket, és fordítottak.

A kapus Rajna Miklós szerint a világbajnokságokon mindig kritikus az első mérkőzés, emiatt is volt egy kicsit görcsös a magyar válogatott játéka.

"Nehezen kaptuk el a fonalat, de az a fontos, hogy sikerült nyernünk. Sajnos a jég minősége sem volt olyan, amilyet az előző két nap megszoktunk. Ez a gyengébb csapatnak kedvezett, nem tudtuk jól járatni a korongot. Nekem sem ment jól, ugyan voltak jó védések, de elkerülhető gólok is" - mondta az MTI-nek a fehérvári kapus.

Az 5-3-as végeredményt beállító Hári János kiemelte, hogy az ukránok szinte találták a góljaikat.

"Sokkal többet volt a korong az ő harmadukban, mi birtokoltuk többet, de a hibáinkból éltek. Végig bíztunk benne, hogy a jégen is bebizonyítjuk, jobbak vagyunk az ukránoknál" - tette hozzá a csatár.

"Fiatal csapatunk van, lassan összerázódunk, és emiatt is volt nehezebb ez a meccs. Ha a védekező harmadunkban egyszerűbben játszunk, gyorsabban hozzuk ki a korongot, akkor az ilyen meccseket simábban nyerjük. Az utolsó harmadban is nagy nyomás alá helyeztük az ukrán védelmet, és ekkor már a gólok sem maradtak el" - nyilatkozta a csapatkapitány, Bartalis István.

Eredmény, 1. forduló:

Magyarország-Ukrajna 5-3 (1-1, 1-2, 3-0)
gól: Bartalis (15.), Vas (21.), Sarauer (51.), Dansereau (53.), Hári (60.), illetve Kuzmik (14.), Bucenko (28., 39.)
(Forrás: Forrás:sportrajongo.hu, mti / Fotó: mti)