Idén másodszor kerül sor erre a rangos viadalra, mivel a nemzetközi szövetség (FIE) megváltoztatta a világkupa-sorozat lebonyolítását, így ezentúl nem a következő év elején, hanem ősszel elkezdődik az új idény, márciusban pedig már rendeztek egy Gerecvich-Kovács-Kárpáti GP-t. Az egyéni mellett a legendás mester, Zarándi Csaba nevét viselő csapatviadal is izgalmasnak ígérkezik, melyen a világranglista első 16 válogatottja a legerősebb összeállításában szerepel.
"Az előző világkupaidény jól sikerült a számomra, volt két győzelmem és egy második helyem, éppen idehaza, de maradt bennem hiányérzet, mivel az Európa-bajnokságon és a világbajnokságon sem tudtam egyéniben dobogóra állni" - mondta a jelenlegi legjobb hazai kardvívó, a londoni olimpián aranyérmes Szilágyi Áron. - A csapat világbajnoki harmadik helye viszont kárpótolt, kellett már ez, mert előzőleg 2009-ben sikerült érmet szereznünk."
A hétvégi versenyt illetően úgy fogalmazott: bízik benne, hogy a legjobb formájában tud majd vívni, és a válogatott is helyt tud állni.
Somlai Béla fegyvernemi vezetőedző a helyzetértékelésében kijelentette: "a kard szakág jó úton jár a riói olimpia felé vezető úton".
"Tervszerű munka folyik, jók a mesterek, akik az aktuális trendeknek megfelelően készítik fel a versenyzőket" - mondta, emlékeztetve rá, hogy a nyári vb óta a mostani az első verseny, így egyelőre "mindenki sötétben tapogatózik".
Kiemelte annak fontosságát, hogy mindenki jól helyezkedjen az olimpiai kvalifikációs időszak jövő áprilisi rajtjáig, illetve jelezte, hogy a cél a maximális két riói kvóta megszerzése. A 2016-os olimpián férfi kardban nem rendeznek csapatversenyeket, így csak egyéniben lehet kivívni az indulási jogot.
A MOM Sportban sorra kerülő WestEnd világkupa pénteken 14 órakor rajtol a selejtezővel, majd szombaton a 64-es tábla asszóit 10, a nyolcas döntő párharcait pedig 16 órától rendezik. A vasárnapi csapatverseny rajtja 10 óra, a döntő 15 órakor kezdődik.
Egyéniben a hazaiak közül Szilágyi és a tavaly Eb-bronzérmes Gémesi Csanád lesz kiemelt. A csapatversenyben - melyben 22 együttes lép pástra - a vb-bronzérmes magyar válogatott szerepel, Szilágyi, Gémesi, Decsi Tamás, Szatmári András összeállításban.
A férfi kardozók bő öt évtizedes múltra visszatekintő budapesti versengése a szakág legendás képviselőinek, az összesen 19-szeres olimpiai aranyérmes Gerevich Aladárnak, Kovács Pálnak és Kárpáti Rudolfnak emléket állítva 2000 óta szerepel a jelenlegi elnevezéssel a versenynaptárban.
(Forrás:sportrajongo.hu;mti/Fotó:mti)