Mindez azt jelenti, hogy az adott versenyző nevezhetővé válik, de részvétele még nem biztos. Egy-egy nemzetből ugyanis nemenként csak két fő indítható, így ha többen jutnak kvótához, az adott szövetség határoz majd arról, ki vehet részt a játékokon. Eddig Ázsiából öt-öt, az óceániai régióból pedig egy-egy versenyző szerzett indulási jogot, majd a világkupa-döntőben aratott győzelmével az olasz Riccardo De Luca, illetve a címvédő litván Laura Asadauskaite teremtette meg magának a lehetőséget az olimpiai részvételre. Közülük a vk-döntő két győztese a berlini vb-n is az esélyesek közé tartozik, akárcsak az öt női ázsiai kvótás közül kettő, a tavalyi világbajnokságon ezüst-, illetve bronzérmes Csen Csien és Liang Van-Hszia. Velük a kvótaszerzés szempontjából ezúttal nem kell majd számolni, de akad így is elég jelentkező.
A magyarok számára az augusztusi Eb-n nyílik a legnagyobb esély olimpiai helyek megszerzésére, ahol nyolc-nyolc kvóta talál gazdára, de riói részvételt érő helyezés kiharcolása a vb-n sem tűnik megoldhatatlan feladatnak.
"Folyamatosan azt mondjuk, hogy a férfiaknál négy, a nőknél három kvótával számolunk, és ezek közül idén szeretnénk egyet-egyet megszerezni. Persze nem sértődünk meg, ha több jön össze" - mondta az MTI-nek Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány, aki hozzátette: háttérbiztonságot ad az, hogy a kvalifikációs időszak végén ranglistáról is olimpiai részvételhez lehet jutni. A szakvezető emlékeztetett rá, hogy a vb-n a férfi és a női váltó megelőzi a hagyományos versenyt, az Eb-n pedig még a vegyes váltó is előre kerül. Márpedig - mint jelezte - azokat, akik a kvótaszerzés reményében indulnak, nem szeretnék elfárasztani a fontosabb versenyre, ezért a váltókban többnyire fiatalok szerepelnek.
"Ezzel együtt a férfiaknál egy aranyérmet várunk, illetve megvan az esély arra, hogy egyéniben valamelyik indulónk dobogóra álljon, és a nőknél is összejöhet egy dobogós helyezés" - osztotta meg a kapitány a vb-re vonatkozó várakozását.
Az idei vk-sorozatban a tavaly szeptemberben térdműtéten átesett és áprilisban visszatért Földházi Zsófia szerepelt a legeredményesebben azzal, hogy Rómában ezüst, Kecskeméten pedig aranyérmes volt, majd a minszki vk-fináléban negyedikként végzett. Jutott érem Kasza Róbertnek is, mégpedig ezüst Rómában, ahol Marosi Ádám éppen csak lecsúszott a dobogóról. A berlini vb-n is leginkább tőlük várható, hogy a közvetlen élcsoportban végeznek, de Kovács Sarolta és Demeter Bence jó szereplése sem lenne nagy meglepetés. A vk-ban még egy bronzot szereztek a magyarok, mégpedig a Harangozó Bence, Alekszejev Tamara páros jóvoltából a vegyes váltóban. Ők ketten a vb-n is indulnak ebben a számban. A magyarok tavaly, a varsói világbajnokságon egy aranyat nyertek a Kasza Róbert, Demeter Bence, Marosi Ádám összeállítású csapat révén a hagyományos versenyben. Az volt a magyar öttusasport 51. világbajnoki címe. A férfiak ebből 42-t (13 egyéni, 18 csapat, 11 váltó), a nők pedig kilencet (4, 1, 4) hoztak össze.
Az utazó magyar csapat:
férfiak:
hagyományos verseny - Kasza Róbert, Marosi Ádám, Demeter Bence, Demeter Gergely (egyéni induló)
váltó: Tibolya Péter, Tomaschof Soma
(Forrás:sportrajongo.hu;mti/Fotó:mob.hu)
Öttusa vb az olimpia jegyében
Az érmek mellett olimpiai kvótákért is versenyeznek az öttusázók Berlinben, a sportág jövő heti világbajnokságán. A hagyományos egyéni küzdelem első három helye ér riói részvételt azzal a megkötéssel, hogy ha olyan öttusázó végez dobogós pozícióban, aki már kvótás, akkor az előre megadotthoz képest eggyel hátrébb záró is olimpiai résztvevő.